KARTIKA, kov

Hmotnost 330 g
Výška 16 cm
Délka 16 cm
Země původu Nepál

skladem
699 Kč

Kartika je malý "nůž" ve tvaru půlměsíce, často používaný v buddhistických obřadech. Symbolizuje přetrhání, odřezání od všech světských a materiálních pout, dordže, jímž je tento předmět korunován, napomáhá odstranit nevědomost a dojít k probuzení.

Je to také jeden z nejdůležitějších nástrojů rituálu Chod – symbolického obětování vlastního těla a následného znovuzrození ve stavu osvícení. Kartika zde slouží pro odřezání vlastního ega.

Tradičně se také kartika považuje za nástroj soucitu, pomáhá nám uniknout z věčného kola inkarnací a utrpení, navádí nás na cestu k probuzení.

Z tohoto obecného popisu vyplývá, že se jedná o předmět obdařený nesmírnou spirituální silou, předmět, jež nás může nasměrovat v naší duchovní cestě a podpořit toto úsilí, symbolicky nám pomáhá v osobním růstu a zbavení se všech špatných vlastností, které mohou tento vývoj brzdit nebo úplně zastavit.

Dovoluje nám pochopit, že jsme součástí většího celku a naše osobní zájmy, naše ego, nemusí být vždy to nejpodstatnější.

Važme si tohoto předmětu a snažme se pochopit a uchopit s jeho pomocí ten duchovní rozměr, který nám přináší, tak důležitý v dnešní době.

Přihlásit se

Heslo jsem zapomněl

Jsem tu poprvé a chci se registrovat