Jmelí bílé, je poloparazitickou rostlinou českých dřevin, je známo asi 100 druhů jmelí, ale u nás roste pouze jeden – Viscum album. Díky způsobu růstu a přetrvávající zelené barvě je opředeno mnoha pověrami a mýty, jako bylina má široké uplatnění v léčitelství. Jmelí je symbolem mužské síly, odvahy a plodnosti, díky svým vlastnostem má své místo v magických a spirituálních praktikách.
V předkřesťanské době bylo jmelí považováno za posvátný talisman, symbolizující živoucího ducha a životní sílu, za rostlinu s mocnými očistnými účinky. Keltové využívali jeho zázračné léčivé a ochranné schopnosti, zatímco Řekové jej používali jako prostředek proti uřknutí a věřili v že dokáže otevřít bránu do podsvětí, konkrétně do Hádovy říše mrtvých.
V křesťanské tradici se význam jmelí proměnil, přesto si uchovalo důležité místo jako celosvětový symbol Vánoc. Lepivost bobulí symbolizuje lidskou soudržnost. Na Vánoce se jmelí věší do příbytků pro požehnání a ochranu domu a jako symbol usmíření a lásky.
Při vykuřování vydává intenzivní bylinnou vůni, používá se k očistě prostoru, ochraně před negativními vlivy, posílení energie a odvrácení černé magie.